Πάνω από 1.600 δρομείς στον εναρκτήριο αγώνα Amazean Jungle Thailand By UTMB 2023 (pics, vid)

Το UTMB World Series κατευθύνεται στο Betong στα σύνορα Ταϊλάνδης-Μαλαισίας για τον πρώτο από τους τέσσερις αγώνες του UTMB World Series στην Ασία το 2023.

Η εναρκτήρια έκδοση του αγώνα υπόσχεται να εντυπωσιάσει τους δρομείς, καθώς θα βιώσουν τη μοναδική και φαινομενικά ατελείωτη “θάλασσα ομίχλης” που συχνά σκεπάζει την πόλη, προσφέροντας μια υπερφυσική θέα που πρέπει να τη δεις για να την πιστέψεις.

Με πέντε αποστάσεις που προσφέρονται – από 145 χιλιόμετρα (Betong 160) έως 15 χιλιόμετρα (Betong 10) – οι δρομείς θα γοητευτούν επίσης από τα καταπράσινα τροπικά δάση, τα μονοπάτια της ζούγκλας και την υποστήριξη της τοπικής κοινότητας του Paekortor.

Ως μία από τις δύο διοργανώσεις της Παγκόσμιας Σειράς UTMB που θα πραγματοποιηθούν στην Ταϊλάνδη το 2023, οι δρομείς θα έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν Running Stones για χρήση στην κλήρωση των τελικών της Παγκόσμιας Σειράς UTMB, ενώ οι 3 πρώτοι άνδρες και γυναίκες που θα τερματίσουν στις κατηγορίες 100Μ, 100Κ και 50Κ θα προκριθούν επίσης στους τελικούς του αντίστοιχου αγώνα.

Ο πρώτος πρωταθλητής του Betong 160 της εναρκτήριας διοργάνωσης, ο Sange Sherpa από την ομάδα Kailas, ξεκίνησε με αυτοπεποίθηση από την αρχή μέχρι το τέλος και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 25:03:28 ώρες. Ο συναθλητής του Xiao Lin από την Κίνα κατέλαβε τη δεύτερη θέση 1 ώρα πίσω του σε 26:05:36 ώρες. Μια ταλαντούχα Κινέζα δρομέας, η Wenfei Xie ήταν ώρες μπροστά από τις γυναίκες που την καταδίωκαν και παρέμεινε αδιαφιλονίκητη κερδίζοντας τον αγώνα των γυναικών σε 29:12:57 Hrs και με αυτό τερμάτισε τρίτη στη γενική κατάταξη.

Ο 60χρονος Somyot Puangjit από την Ταϊλάνδη με έδρα το Πουκέτ κατέλαβε την τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 31:01:18 ώρες. Η δεύτερη γυναίκα Rongrong Chen από την Κίνα πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 31:01:54 ώρες. Στον αγώνα Betong 100K, ο Gediminus Grinius Επαγγελματίας προπονητής από τη Λιθουανία κέρδισε σε 13:53:40 ώρες. Δεύτερος ήταν ένας Ιάπωνας δρομέας ο Hisashi Kitamura με χρόνο 15:07:00 Hrs., 26 λεπτά μπροστά από τον τρίτο Valentin Orange από το Γαλλικό Βιετνάμ με 15:33:53 Hrs.

Στον αγώνα των γυναικών, μια ταλαντούχα δρομέας από το Νεπάλ, η Anita Rai, ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 17:29:32 και κατέλαβε την τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη. Τη δεύτερη κέρδισε η αθλήτρια της Hoka που ονομάζεται Jinhee Kim από την Κορέα σε 20:31:22 και η τρίτη θέση ανήκει στην Hien Tran από την ομάδα Tailwind σε 22:02:14 ώρες.

Στη μάχη των 50 χιλιομέτρων του Betong, ο Βιετναμέζος δρομέας Nhon Trong Do ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και ήταν ο επικεφαλής μέχρι τα τελευταία 9 χιλιόμετρα μέχρι τον τερματισμό. Η κράμπα τον κατέβασε στην τρίτη θέση με χρόνο 07:06:36. Εν τω μεταξύ, ο Andres Olivera ο μοναδικός Περούνιος σε αυτή τη διοργάνωση κρατά τη δεύτερη θέση από την αρχή μέχρι το τέλος και περνά τη γραμμή σε 06:45:16 ώρες. Ο Lesniak Michal ένας trail runner από την Πολωνία έτρεξε σταθερό ρυθμό στην αρχή και επιταχύνει μέχρι τον πρωταθλητή χρονομετρώντας 06:37:08 Hrs. Στη γυναικεία κατηγορία κέρδισε σε 07:14:10 η ταλαντούχα Βρετανίδα δρομέας Meek Jo, 110 λεπτά μπροστά από τη δεύτερη Danielle Perry από τις ΗΠΑ. Τρίτη ήταν η κορυφαία Ταϊλανδή αθλήτρια Rakchanok Sutammajarn σε 09:13:36.