Ξεχώρισαν τα αδέρφια Σταμούλη στον κατηφορικό ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας-Τρικάλων

O Κωνσταντίνος Σταμούλης ήταν ο μεγάλος νικητής του ημιμαραθωνίου Καλαμπάκα-Τρίκαλα που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12/3 στη μνήμη του δρομέα και συνιδριτή του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων, Θανάση Σταμόπουλου. Ο 25χρονος αθλητής τερμάτισε σε 1:04:24 και βελτίωσε το δικό του ρεκόρ αγώνα (1:05:10 από το 2022), ενώ ακολούθησε ο αδερφός του, Νίκος Σταμούλης, σε 1:05:07 και ο Αντώνης Παπαδημητρίου σε 1:06:49.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Σλοβένα Αντριάνα Ποπ Άρσοβα, επίσης σε ρεκόρ αγώνα 1:13:39 και ακολούθησε η Ελευθερία Πετρουλάκη σε 1:18:12 και η Βασιλική Κωνσταντοπούλου σε 1:18:38, μία εβδομάδα πριν πάρει θέση την εκκίνηση για τον ημιμαραθώνιο Αθήνας.

Να σημειωθεί ότι πρόκειται για μία ελαφρώς κατηφορική διαδρομή σε όλο το μήκος της, που την καθιστά μία από τις ταχύτερες διαδρομές της Ευρώπης στον ημιμαραθώνιο, οι επιδόσεις όμως δεν αναγνωρίζονται από την World Athletics.